EVLAD-I FATİH’AN TOPRAKLARINDA DİL EĞİTİMİ VE TARİH ŞUURU ADLI PROJE MAKEDONYA’DAKİ FAALİYETLERİNİ TAMAMLADI.
 
        Eskişehir İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneğinin Bakanlığımızdan destek almaya hak kazanan “ Evlad-ı Fatih’an Topraklarında Dil Eğitimi ve Tarih Şuuru ” adlı projesi kapsamında yer alan Eskişehir Sarar Kız İmam Hatip Lisesi öğrencileri Makedonya’daki faaliyetlerini tamamladı.
      Konusu Eskişehir Sarar Kız İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Makedonya Üsküp’te dil eğitimi almaları ve Osmanlı mimari eserlerini ziyaret etmek ve toplumsal bağlarımızı güçlendirilmesi olan proje kapsamında öğrenciler dil eğitiminin yanında Osmanlı mimari eserlerini de görüp inceleme fırsatı yakaladılar. Burada Mülteci kampını ziyaret eden öğrenciler Suriyeli Mülteci Kadınlarla ve kızlarla da görüşüp onlarla röportaj yaptılar. Proje kapsamında 1880’li yıllarda kurulan Tefeyyüz İlkokulunu ziyaret eden heyet seminer, çalıştay ve toplantılar düzenleyerek dernek çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi paylaşımında bulundular.
       Makedonya’daki faaliyetlerini tamamlayan heyet orada edindiği bilgi ve dokümanları fotoğraf sergisi, tiyatro gösterimi, kısa film gibi çalışmalarla etki alanında yar alan öğrenci gruplarına aktarmayı hedeflemektedir.